czwartek, 2 czerwca 2011

Kuchnia  jachtowa cd.  -  Grill  -  Ognisko  cz.5 cd.Ryby  cz.3  cd.Ryba  pieczona  w  soli, ale  w  domu.

Pieczenie  w  soli  ma swój  niezaprzeczalny urok z  kilku  względów.

Po pierwsze: gotową „kulę: solną  wkładamy  do  ogniska, na gril lub do piekarnika  i  nie  musimy się martwić o to, że się  przypali, będzie sucha,

a więc  niesmaczna.

Po drugie: nastawiamy  czas (timer) lub  po  prostu go określamy i  wiadomo

że po  jego upływie potrawa będzie  udana.

Wreszcie po trzecie: efekt  totalnego  zaskoczenia. Jeżeli  wcześniej  nie  zdradzimy, co będzie  podane, to podziw  i  zachwyt  gości  nie ma sobie równych. Tak  więc  z tych  chociażby  trzech  powodów  ta  metoda  jest  godna  polecenia  ze  wszech  miar. Przypomnimy  krótko, że  piec  możemy  wszystkie  ryby, zarówno  słodkowodne, jak i morskie, a  czas  przygotowania  przy  odrobinie  wprawy  nie  zajmie więcej  niż  15  minut.

Potrzebujemy:

- świeżą  rybę         - 1  kg,

- sól gruboziarnistą - 1, 5 kg,

- 3 cytryny,

- 2 jajka,

- 1 łyżkę  mąki (czubata),

- po 1 dużym  pęczku: pietruszki, koperku i bazylii,

- 2 roztarte  ząbki  czosnku,

- pieprz świeżo zmielony (czarny),

- naczynie  żaroodporne,

- wykałaczki.

Tak jak podaliśmy  w  poprzednim  przepisie: nieoskrobaną, całą rybę z głową, ogonem i płetwami patroszymy, myjemy i wycieramy do sucha. Wnętrze należy skropić  cytryną, natrzeć roztartym  czosnkiem i włożyć 3-4 plasterki cytryny, kilka gałązek pietruszki i koperku oraz  kilka  listków  bazylii. Brzuch  należy  szczelnie spiąć  wykałaczkami, tak by sól nie dostała się do środka.

W misce  wymieszać roztrzepane  jajka, sól, startą  skórkę z 1 cytryny, posiekaną pietruszkę, koperek i bazylię  oraz 1 łyżkę  mąki.

Na dno  naczynia żaroodpornego wkładamy  warstwę  soli o grubości około

2 cm. Delikatnie spryskujemy  wodą ( najlepiej  użyć „sprejówki”). Na sól kładziemy  rybę. Jej powierzchnię  posypujemy  pieprzem i obsypujemy  solą 

(grubość  warstwy soli  podobna,  jak na spodzie) pozostawiając  ogon  na zewnątrz. Uciskamy  sól  tak, aby w  całości szczelnie oblepiła rybę i spryskujemy  woda. Jeszcze  raz  dociskamy sól i wkładamy naczynie z rybą do piekarnika rozgrzanego do temp.200 stopni C. Pieczemy około  35  minut.

Jak poprzednio, sprawdzamy czy  ryba jest już gotowa poprzez wyjęcie grubej ości ogona. Jeśli wychodzi łatwo, to jest gotowa; jeśli nie pozostawiamy w piekarniku  na dalsze 5 -10 minut.

Wyjmujemy z piekarnika na tacę i przy pomocy  noża i młotka delikatnie rozbijamy powłokę  solną i zdejmujemy  razem ze skóra. Filetujemy, dzielimy na porcje ( w zależności od wielkości) i podajemy z cząstką  cytryny i świeżym  pieprzem (najlepiej z młynka). Do tego obsmażane  ziemniaki i sos tzatzyki,

 no i koniecznie lampkę  białego, schłodzonego  wina.\

Napiszcie jak Wam i Waszym  gościom  smakowało?andy&eli


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz