czwartek, 24 lutego 2011

 Piersi  kurczaka – część 4.  Klopsiki.

Na patelni teflonowej  rozgrzewamy  olej. Formujemy  owalne klopsiki i kładziemy  na rozgrzany tłuszcz rumieniąc ze wszystkich  stron. Odkładamy na talerz i przystępujemy  do  robienia sosu  grzybowego.
Sos  grzybowy.
- 1 średnia cebula umyta, obrana i posiekana,
- 10 świeżych pieczarek, oczyszczonych i pokrojonych na plasterki,
- 3 opakowania sosu  grzybowego lub borowikowego w proszku,
 3 łyżki  jogurtu naturalnego lub śmietany.
Cebulę  przesmażyć na maśle (margarynie), dodać  pieczarki i „dusić”  pod  przykryciem do  miękkości (pieczarki  „puszczą” sok, więc nie potrzeba dodawać wody). W międzyczasie  zagotowujemy  600 ml  wody. Następnie
w 300 ml zimnej wody  rozpuszczamy  3  paczki sosu grzybowego i wlewamy do zagotowanej wody. Całość  dokładnie  mieszamy i gotujemy  do zgęstnienia (około 2-3 minut). Jogurt  lub śmietanę  dodajemy na końcu bezpośrednio przed podaniem sosu.  Teraz trochę  sosu  wlewamy  na dno   szerokiego rondla; układamy  klopsiki i zalewamy resztą sosu. Klopsiki w sosie  „dusimy” pod przykryciem na bardzo  małym ogniu około 30 minut. Gotowe klopsiki wyjmujemy na półmisek (talerz lub salaterkę), sos zalewamy jogurtem lub śmietaną i podgrzewamy. Nie może się zagotować ponieważ ulegnie „zważeniu”. Gotowy sos podajemy oddzielnie w sosjerce (miseczce).
Do klopsików znakomicie  pasuje ugotowany makaron np. „kokardki”, rurki,
krajanki lub inne. Do tego możemy  podać sałatę polaną posłodzonym sokiem z cytryny lub surówkę z marchewki i jabłek.
Surówka z marchewki i jabłek.
- 2 duże marchewki, obrane i umyte,
- 3 słodkie, średnie jabłka,
- sok z cytryny- 1 łyżkę,
- cukier – 1 łyżkę.
Marchewkę zetrzeć na tarce z dużymi „oczkami”. Jabłka obrać, umyć i również zetrzeć na tej samej tarce. Dodać 1 łyżkę soku z cytryny i 1 łyżkę cukru. Wymieszać dokładnie i…gotowe! Pyszna, a w szczególności bardzo zdrowa surówka.
Pulpeciki.
Do szerokiego rondla wlewamy około 3 l wody. Dodajemy łyżkę soli i zagotowujemy. Z masy mięsnej formujemy okrągłe, malutkie (jak małe pączki)
pulpeciki i wrzucamy do wrzątku. Rondel  częściowo przykrywamy (pokrywka
przylega tylko do połowy garnka) i gotujemy 30 minut. Pulpeciki  wyjmujemy  łyżką cedzakową do salaterki lub miski i koniecznie  przykrywamy żeby  po pierwsze nie wystygły, a po drugie żeby powierzchnia zewnętrzna nie wyschła.
Pulpeciki to bardzo dietetyczne i  niskokaloryczne, delikatne danie, które świetnie smakuje podane z ryżem, kaszą, kuskusem lub makaronem ryżowym.
Do tego  podajemy sos z cukinii, który „przy okazji” spełnia również rolę jarzyny.
Sos z cukini.
- 3 małe cukinie,
- 2 duże cebule,
- 2 średnie, czerwone papryki,
- 3 pomidory  pokrojone w kostkę lub 1 puszka krojonych pomidorów,
- Vegeta, pieprz, słodka papryka w proszku, cukier,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- 1 pęczek zielonej pietruszki.
Na patelni teflonowej rozgrzewamy olej. Obraną, umytą i pokrojoną w kostkę cebulę smażymy do zmięknięcia; dodajemy oczyszczoną, umytą i pokrojoną w kostkę paprykę oraz pokrojone  pomidory (mogą być z puszki). Dodajemy 1 łyżkę Vegety, 1 łyżkę cukru, ½ łyżeczki pieprzu i wszystko mieszamy. Następnie dodajemy 1 szklankę wrzącej wody, przykrywamy i „dusimy” około 20 minut, aż  warzywa będą  miękkie a smaki się połączą. Teraz dodajemy umytą i pokrojoną w połplasterki cukinię  (ze skórką!); wszystko mieszamy i gotujemy na bardzo małym ogniu, aż cukinia zrobi się „półprzezroczysta” tj. około 10 minut. Wyłączamy palnik i próbujemy. Sos powinien być bardziej słodki niż kwaśny. Doprawiamy  ewentualnie vegetą; dodajemy paprykę i jogurt, mieszamy i…gotowe. Finalnie sos powinien mieć przyjemny, słodko-kwaśny smak. W tym sosie podgrzewamy pulpeciki.
Sos ten nadaje się do wszystkich kotletów mielonych, pulpetów i pieczeni. Można go wielokrotnie  podgrzewać (nie traci przy tym ani wartości ani smaku).
Spróbujcie – może i Wy się rozsmakujecie.

andy&eli



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz