sobota, 19 marca 2011

S P O N G E  (spandż)  -  czyli  „ GĄ B K A „

Jest to  ciasto  doskonale  nadające  się  do przełożenia  dżemem  lub  każdą  inną  masą,  ale  samo  też  jest  bardzo  smaczne. Robi się  je  przy  pomocy  miksera.
Składniki:
- 3 jajka,
- 1 szklanka  mąki,
- 1 szklanka  cukru,
- 1 łyżeczka  proszku  do  pieczenia,
- ½  szklanki  mleka,
- 1/5 kostki  masła  lub  margaryny,
- 1 zapach  waniliowy  do  ciasta.
Zmiksować  jajka  z  cukrem, dodać  mąkę  zmieszaną z proszkiem  do  pieczenia i  zapachem  waniliowym. Miksować tak długo, aż nie będzie  grudek.
Zagotować  mleko z  masłem lub margaryną. Lekko  ostudzić. Dobrze  ciepłe  dodać do  masy  w trakcie  miksowania. Wlać  do  foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką. Piec w piekarniku w temp.170 stopni przez 20-30 minut. Po wystudzeniu  przekroić, posmarować masą i  posypać  cukrem  pudrem. Jeżeli  nie  używamy żadnej  masy po prostu  posypujemy cukrem  pudrem z  zewnątrz nie przekrajając.
Ciasto  z  owocami.
Składniki:
- 4  całe  jajka,
- 20 dkg  masła (margaryny),
- 1 szklanka  cukru,
- 1 szklanka  mąki,
- 1 łyżeczka  proszku do pieczenia,
- 1 zapach  waniliowy,
- 1 torebka cukru waniliowego
- owoce: jabłka, jagody, maliny.
Wszystkie  składniki  zmiksować. Tortownicę  lub  blaszkę  do  pieczenia  posmarować masłem (margaryną) i posypać  tartą  bułką. Ciasto  wylać  na tortownicę (blaszkę), a na wierzchu  poukładać umyte  i  wysuszone  ręcznikiem  papierowym  owoce. Piec w temp.170 stopni  około 30 minut. Jeżeli  chcemy  dodać  jabłka, to po umyciu i obraniu  należy  je  zetrzeć  na tarce z dużymi „oczkami” i wymieszać  z  ciastem  przed  wlaniem do foremki. Otrzymamy „wilgotne” ciasto o smaku  jabłek.
Gotowe  ciasto  wyłożyć na talerz i posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym. Można  podać  z bitą śmietaną (spray).

andy&eli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz