wtorek, 8 marca 2011

Z u p a   c y t r y n o w a  ( pomarańczowa).
To jest nasz rodzinny przepis podawany od lat coraz młodszym członkom rodziny.
Skład:
- 3 l rosołu z kurczaka  ( nie z „kostki”),
- 1 soczysta cytryna z cienką skórką ( umyta  mydłem i sparzona),
- 3 łyżki mąki,
- 2 szklanki białego ryżu,
- 1 pęczek zielonej pietruszki ( umytej i posiekanej),
- 2 cytryny pokrojone w plasterki,
- przyprawy: sól, pieprz, cukier.
Do dużego garnka wlewamy rosół i zagotowujemy. Sok z 1 cytryny przekrojonej uprzednio na pół wyciskamy do zupy, a pozostałą część cytryny wrzucamy do garnka. Gotujemy 20 minut na średnim „ogniu”. Wyjmujemy resztki  cytryny i wyrzucamy.
Mleko  z mąką mieszamy dokładnie tak żeby nie było grudek. Wlewamy do wrzącej zupy i gotujemy 2-3 minuty. Wyłączamy palnik. Wlewamy  pojemnik  śmietany do zupy i dokładnie mieszamy. Zupę cedzimy przez sitko. Próbujemy, doprawiamy ewentualnie solą, pieprzem, cukrem i vegetą. Możemy dodać odrobinę soku z cytryny. Zupa powinna  być słodko-kwaśna. Podajemy ją z ryżem ugotowanym na sypko, plasterkiem cytryny; posypaną posiekaną zieloną pietruszką.
Ryż gotowany na sypko.

Do dużego  garnka wlewamy 3 litry wody, dodajemy czubatą łyżkę soli i zagotowujemy. Ryż płuczemy na sitku i wrzucamy do wrzącej wody. Od momentu zagotowania – gotujemy dalsze 18-20 minut. Ryż wylewamy na sitko i przepłukujemy wodą z kranu (gorącą). Osączony ryż przekładamy do salaterki i posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.
Zupę podajemy w miseczkach, bądź bulionówkach. Na dnie każdej kładziemy plasterek cytryny, 2 łyżki ryżu, zalewamy zupą i posypujemy pietruszką.
W ten sam sposób przygotowujemy zupę pomarańczową. Zamiast 1 cytryny używamy 2 pomarańcze ( umyte i sparzone). Kroimy je na połówki i postępujemy jak w przypadku zupy cytrynowej.
Podajemy z plasterkiem pomarańczy i zieloną pietruszką.

andy&eli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz